Wireless Silicone keyboard with clean function and touchpad in desktop housingAK-4450-GFUVS
MedicalKey - wireless medcial-/ hygiene keyboard with touchpad and clean function
| Model | MedicalKey |
| Article number | AK-4450-GFUVS-W (white), AK-4450-GFUVS-B (black) |
| Surface | silicone |
| Execution | desktop housing |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 82 |
| Key switch technology | mechanical scissor balancing |
| Switching power | 0,73 N |
| Switch travel | 2,5 mm |
| Switching cycle | ca. 5 Mio. |
| Pointing device | touchpad |
| Technology | capacitive |
| Front | silicone |
| Enclosure material | plastic, silicone |
| IP protection level | IP68 fully sealed |
| Operating temperature | 0°C ... +50°C |
| Dimensions | 283 x 207,5 x 26 mm |
| Interface | USB 1.1 |
| Country version | DE, US editional languageversions upon your request |
| Colour | white, black |
| Special function | Clean Function (switch-off electronics for easy cleaning), wireless |
| Application | Industry, Hygiene , |
| Certifcation | CE, certificated with EMC guidelines of IEC 60601-1-2 Edition 4, FCC, RoHS |