compact wireless Silicone keyboard with exchangeable membran and clean function in desktop housingAK-C4110F-FU1
MedicalKey - compact wireless medcial-/ hygiene keyboard with exchangeable silicon membrane and clean function
| Model | MedicalKey |
| Article number | AK-C4110F-FU1-W (white), AK-C4110F-U1-B (black) |
| Surface | silicone |
| Execution | desktop housing |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 83 |
| Key switch technology | mechanical scissor balancing |
| Switching power | 0,58 N |
| Switch travel | 2,5 mm |
| Switching cycle | ca. 10 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | silicone |
| Enclosure material | silicone, plastic |
| IP protection level | IP65 |
| Operating temperature | 0°C ... +50°C |
| Dimensions | 291 x 139 x 25 mm |
| Interface | USB 1.1 |
| Country version | DE, US editional languageversions upon your request |
| Colour | white, white with black exchangeable membran |
| Special function | Clean Function (switch-off electronics for easy cleaning), wireless, automatic processing of the membrane |
| Application | Industry, Medicine, Hygiene , |
| Certifcation | CE, certificated with EMC guidelines of IEC 60601-1-2 Edition 4, FCC, RoHS |