Key pad with 12 keys made of flexible stainless steel sheetCKI.12R17
Click-inox stamed flexible stainless steel sheet with 12 keys for mounting
| Model | CLICK INOX |
| Article number | CKI.12R17.F |
| Surface | stainless steel foil |
| Execution | OEM built-in module |
| Layout | numblock |
| Number of keys | 12 |
| Key switch technology | Click-Inox (Stainless steel foil with dome embossing) |
| Switching power | 6,0 N |
| Switch travel | 0,5 mm +/- 0,1 mm |
| Switching cycle | ca. 3 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | stainless steel foil |
| Enclosure material | |
| IP protection level | IP65 front |
| Operating temperature | -10°C ... +70°C |
| Dimensions | 80 x 105 x 2,6 mm |
| Interface | J1 female connector 7 pin 2,54 mm pitch |
| Country version | digits |
| Colour | stainless steel |
| Special function | without |
| Application | Industry, Hygiene , Apparatus engineering, Protection against vandalism |
| Certifcation | CE |