Medium-travel metal keyboards with trackball for panel mountERG4F/3
Vandal resistant stainless steel keyboard with integrated 38 mm stainless steel trackball in module frontpanel
| Model | ERGON |
| Article number | TKV-088-ERG-TB38V-MODUL |
| Surface | stainless steel keys |
| Execution | panel mount |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 88 |
| Key switch technology | carbon contact |
| Switching power | 0,9 N |
| Switch travel | 1,6 mm |
| Switching cycle | > 10 Mio. |
| Pointing device | stainless steel trackball |
| Technology | mechanical |
| Ball diameter | 38 mm |
| Front | stainless steel |
| IP protection level | IP65 front (trackball statically) |
| Operating temperature | -10°C ... +55°C |
| Dimensions | 449 x 145,4 x 33 mm |
| Interface | PS2, USB |
| Country version | DE, US editional languageversions upon your request |
| Colour | stainless steel |
| Special function | without |
| Application | Industry, Protection against vandalism |
| Certifcation | CE, FCC |