Stainless steel keyboard for panel mountingFIT.105E16.F
Fit-inox vandalproof stainless steel keyboard with rear studs for frontpanel mounting
| Model | FIT-INOX |
| Article number | FIT.105E16.F USB, FIT.105E16.F PS2 |
| Surface | stainless steel keys |
| Execution | panel mount |
| Layout | standard layout |
| Number of keys | 105 |
| Key switch technology | Fit-Inox (silicone switch element) |
| Switching power | 1,5 N |
| Switch travel | 1,5 mm +/- 0,1 mm |
| Switching cycle | ca. 2 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | stainless steel |
| Enclosure material | stainless steel |
| IP protection level | IP65 front |
| Operating temperature | -25°C ... +85°C |
| Dimensions | 480 x 160 x 30 mm |
| Interface | USB, PS2 |
| Country version | DE, US, ES, FR, IT editional languageversions upon your request |
| Colour | stainless steel |
| Special function | without |
| Application | Industry, Apparatus engineering, Protection against vandalism |
| Certifcation | CE |