Metal keyboard with touchpad for panel mountFIT.68E16.F-TP
Fit-inox vandalproof stainless steel keyboard with capacitive touchpad and rear studs for frontpanel mounting
| Model | FIT-INOX |
| Article number | FIT.68E16.F-TP USB, FIT.68E16.F-TP PS2 |
| Surface | stainless steel keys |
| Execution | panel mount |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 68 |
| Key switch technology | Fit-Inox (silicone switch element) |
| Switching power | 1,5 N |
| Switch travel | 1,5 mm +/- 0,1 mm |
| Switching cycle | ca. 2 Mio. |
| Pointing device | touchpad |
| Technology | capacitive |
| Front | stainless steel |
| Enclosure material | stainless steel |
| IP protection level | IP65 front |
| Operating temperature | 0°C ... +60°C |
| Dimensions | 430 x 125 x 30 mm |
| Interface | USB, PS2 |
| Country version | DE, US, ES, FR, IT editional languageversions upon your request |
| Colour | stainless steel |
| Special function | without |
| Application | Industry, Apparatus engineering, Protection against vandalism |
| Certifcation | CE |