Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro 2MHOPTCSMA2MH
Miniature-Infrared-Thermometer
Optris CSmicro 2MH
| Model | Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro 2MH |
| articlenumber | OPTCSMA2MHSF0505, OPTCSMA2MHSF0505K, OPTCSMA2MHCF0505, OPTCSMA2MHCF0505K, OPTCSMA2MHCF10505, OPTCSMA2MHCF10505K, OPTCSMA2MHSF053, OPTCSMA2MHSF053K, OPTCSMA2MHCF053, OPTCSMA2MHCF053K, OPTCSMA2MHCF1053, OPTCSMA2MHCF1053K, OPTCSMA2MHSF056, OPTCSMA2MHSF056K, OPTCSMA2MHCF056, OPTCSMA2MHCF056K, OPTCSMA2MHCF1056, OPTCSMA2MHCF1056K, OPTCSMA2MHSF305, OPTCSMA2MHSF305K, OPTCSMA2MHCF305, OPTCSMA2MHCF305K, OPTCSMA2MHCF1305, OPTCSMA2MHCF1305K, OPTCSMA2MHSF33, OPTCSMA2MHSF33K, OPTCSMA2MHCF33, OPTCSMA2MHCF33K, OPTCSMA2MHCF133, OPTCSMA2MHCF133K, OPTCSMA2MHSF605, OPTCSMA2MHSF605K, OPTCSMA2MHCF605, OPTCSMA2MHCF605K, OPTCSMA2MHCF1605, OPTCSMA2MHCF1605K, OPTCSMA2MHSF63, OPTCSMA2MHSF63K, OPTCSMA2MHCF63, OPTCSMA2MHCF63K, OPTCSMA2MHCF163, OPTCSMA2MHCF163K |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | 385°C ... 1600°C |
| Spectral range | 1,6 µm |
| Optical resolution (D:S) | 75 : 1 |
| Spot size: up from | 1,5 mm |
| Response time | 20 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 4 ... 20 mA, Alarm output 0-30V / 500 mA (open collector) |
| Thermal Sensitivity (NETD) | 50 mK |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 125°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 75°C |
| Sighting scope | LED aiming |
| Application | Metal / Ceramic, Non-metals |
| Manual | Manual Optris CSmicro serieso-series.pdf" target="_blank">Manual Optris CS series |
| Alternative product numbers | CSmi2WM-2SF75-C1,CSmi2WM-2CF75-C1, CSmi2WM-2CF175-C1 |