Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro LT15OPTCSMALT15
Miniature-Infrared-Thermometer
Optris CSmicro LT15
| Model | Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro LT15 |
| articlenumber | OPTCSMALT15SF0505, OPTCSMALT15SF0505K, OPTCSMALT15CF0505, OPTCSMALT15CF0505K, OPTCSMALT15SF053, OPTCSMALT15SF053K, OPTCSMALT15CF053, OPTCSMALT15CF053K, OPTCSMALT15SF056, OPTCSMALT15SF056K, OPTCSMALT15CF056, OPTCSMALT15CF056K, OPTCSMALT15SF305, OPTCSMALT15SF305K, OPTCSMALT15CF305, OPTCSMALT15CF305K, OPTCSMALT15SF33, OPTCSMALT15SF33K, OPTCSMALT15CF33, OPTCSMALT15CF33K, OPTCSMALT15SF605, OPTCSMALT15SF605K, OPTCSMALT15CF605, OPTCSMALT15CF605K, OPTCSMALT15SF63, OPTCSMALT15SF63K, OPTCSMALT15CF63, OPTCSMALT15CF63 |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | -50°C ... 1030°C |
| Spectral range | 8 ... 14 µm |
| Optical resolution (D:S) | 15 : 1 |
| Spot size: up from | 0,8 mm |
| Response time | 14 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 4 ... 20 mA, Alarm output 0-30V / 500 mA (open collector) |
| Thermal Sensitivity (NETD) | 50 mK |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 120°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 75°C |
| Sighting scope | LED aiming |
| Application | Non-metals |
| Manual | Manual Optris CSmicro series |
| Alternative product numbers | CSmi2W-SF15-C1, CSmi2W-SF15-C05/3, CSmi2W-SF15-C3/05, CSmi2W-SF15-C3/3, CSmi2W-SF15-C6/3 |