Miniature-Infrared-Thermometer CS LT Green LED alarm indication, aiming support, selfdiagnostic or temperature code indication
Sensor head Miniature-Pyrometer CS Output analog: 0 – 5 V or 0 – 10 V free scalable or thermocouple type K/ alarm with adjustable voltage levels
Miniature Pyrometer CS Adjustable threshold values and voltage level for: no alarm, pre-alarm, alarm
Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSOPTCSTCLT15
Miniature-Infrared-Thermometer
Optris CS
| Model | Miniature-Infrared-Thermometer Optris CS LT |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | -40°C ... 1030°C |
| Spectral range | 8 ... 14 µm |
| Optical resolution (D:S) | 15 : 1 |
| Spot size: up from | 0,8 mm |
| Response time | 25 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 0 ... 5/10 V, Thermocouple J+K, Alarm output 0-30V / 50 mA (open collector) |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 80°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 80°C |
| Sighting scope | LED aiming |
| Application | Non-metals |
| Manual | Manual Optris CS series |