Calibration reference pyrometer Optris CTlaser DCIOPTCTLLTSFDCI
Calibration reference IR thermometer for verification of the radiation temperature of a black body calibration source
| Model | Calibration reference IR thermometer Optris CTlaser LT DCI |
| Variante | separate electronics box with programming buttons and display |
| Temperature range | -50°C ... 975°C |
| Spectral range | 8 ... 14 µm |
| Optical resolution (D:S) | 75 : 1 |
| Spot size: up from | 16mm @ 1200 mm |
| Response time | 120 ms |
| Power supply | 8 - 36 VDC |
| Outputs | 0/4 ... 20 mA, 0 ... 5/10 V, Thermocouple J+K, Alarm output 24V / 50 mA (open collector), Relay: 2 x 60 VDC / 0,4 A optically isolated (optional) |
| Thermal Sensitivity (NETD) | 100 mK |
| Interface optional | USB, RS232, RS485, Profibus DP, Ethernet, CAN |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | 0°C ... 50°C |
| Ambient temperature electronics | 0°C ... 50°C |
| Sighting scope | Double laser |
| Application | calibration refrence |
| Manual | Manual Optris CTlaser series |