Compact-Infrared-Thermometer Optris CTfast LT25FOPTCTLT25F
Compact-Infrared-Thermometer
Optris CTfast LT25F
| Model | Compact-Infrared-Thermometer Optris CTfast LT25F |
| articlenumber | OPTCTLT25F, OPTCTLT25FCF, OPTCTLT25FCB3, OPTCTLT25FCFCB3, OPTCTLT25FCB8, OPTCTLT25FCFCB8, OPTCTLT25FCB15, OPTCTLT25FCFCB15 |
| Variante | separate electronics box with programming buttons and display |
| Temperature range | -50°C ... 975°C |
| Spectral range | 8 ... 14 µm |
| Optical resolution (D:S) | 25 : 1 |
| Spot size: up from | 0,5 mm |
| Response time | 6 ms |
| Power supply | 8 - 36 VDC |
| Outputs | 0/4 ... 20 mA, 0 ... 5/10 V, Thermocouple J+K, Alarm output 24V / 50 mA (open collector), Relay: 2 x 60 VDC / 0,4 A optically isolated (optional) |
| Thermal Sensitivity (NETD) | 400 mK |
| Interface optional | USB, RS232, RS485, Profibus DP, Ethernet, CAN |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 120°C |
| Ambient temperature electronics | 0°C ... 85°C |
| Sighting scope | without |
| Application | Non-metals |
| Manual | Manual Optris CT series |
| Alternative product numbers | CTF-SF25-C1, CTF-SF25-C15, CTF-SF25-C3, CTF-SF25-C8 |