ProType rugged IP68 silicone keypad for industrial applicationsPT-105-KH-S-T-USB
ProType - IP68 industrial silicon-keyboard in desktop housing
| Model | ProType |
| Surface | silicone |
| Execution | desktop housing |
| Layout | standard layout |
| Number of keys | 105 |
| Key switch technology | short travel key |
| Switching power | 3,2 N |
| Switch travel | 0,4 mm |
| Switching cycle | > 1 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | silicone |
| Enclosure material | stainless steel, silicone |
| IP protection level | IP68 |
| Operating temperature | -20°C ... +70°C |
| Dimensions | 387 x 150 x 17,5 mm |
| Interface | USB (length of cable 210 cm ) |
| Country version | DE, US editional languageversions upon you request |
| Colour | black |
| Special function | keyboard lock function for easy cleaning |
| Application | Industry, Medicine, Hygiene |
| Certifcation | CE, RoHS, REACH |