Compact foil keyboardTKS-030c-TOUCH-MODUL-EP
Compact industrial membrane keyboard with edge protection of the foil and integrated capacitive touchpad in module front panel with rear studs
| Model | InduDur |
| Article number | TKS-030b-TOUCH-MODUL |
| Surface | plastic foil |
| Execution | panel mount |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 30 |
| Key switch technology | short travel key |
| Switching power | 2,6 N |
| Switch travel | 0,3 mm |
| Switching cycle | > 3 Mio. |
| Pointing device | touchpad |
| Technology | capacitive |
| Front | designfoil of aluminum frontplate with foilprotection at the edge |
| IP protection level | IP65 front |
| Operating temperature | 0°C ... +70°C |
| Dimensions | 141 x 196 x 16 mm |
| Interface | USB |
| Country version | DE, US editional language versions upon your request |
| Colour | white (RAL9010) |
| Special function | without |
| Application | Industry, Hygiene , Apparatus engineering |
| Certifcation | CE |