Short stroke keyboard TKS-105c-MODUL-EP Industrial membrane keyboard with short-stroke keys. Ideal for your controller.
Foil protection Circumferential edge by deep milling
Schematic representation of the deep milling If it is not possible to install the keyboard in a flat manner, the deep milling of the front panel protects the film.
Short travel keyboard for panel mountTKS-105c-MODUL-EP
Industrial membrane keyboard with edge protection of the foil in module front panel with rear studs and metal base tray
| Model | InduDur |
| Article number | - |
| Surface | plastic foil |
| Execution | panel mount |
| Layout | standard layout |
| Number of keys | 105 |
| Key switch technology | short travel key |
| Switching power | 2,6 N |
| Switch travel | 0,3 mm |
| Switching cycle | > 3 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | designfoil of aluminum frontplate with foilprotection at the edge |
| IP protection level | IP65 front |
| Operating temperature | -25°C ... +70°C |
| Dimensions | 482,6 x 177,8 x 23 mm |
| Interface | PS2, USB |
| Country version | DE, US editional language versions upon your request |
| Colour | white (RAL9010) |
| Special function | without |
| Application | Industry |
| Certifcation | CE |