Short stroke keyboard TKS-105c-TB50xF80-MODUL-EP Industrial membrane keyboard with short-stroke keys and 50mm trackball. Ideal for your controller.
Foil protection Circumferential edge by deep milling
Schematic representation of the deep milling If it is not possible to install the keyboard in a flat manner, the deep milling of the front panel protects the film.
Built-in industrial keyboard with trackballTKS-105c-TB50xF80-MODUL-EP
Industrial membrane keyboard with edge protection of the foil and integrated 50 mm trackball in module front panel with rear studs and metal base tray
| Model | InduDur |
| Article number | TKS-105c-TB50oF80-MODUL-EP |
| Surface | plastic foil |
| Execution | panel mount |
| Layout | standard layout |
| Number of keys | 105 |
| Key switch technology | short travel key |
| Switching power | 2,6 N |
| Switch travel | 0,3 mm |
| Switching cycle | > 3 Mio. |
| Pointing device | plastic trackball |
| Technology | laser scanning |
| Ball diameter | 50 mm |
| Front | designfoil of aluminum frontplate with foilprotection at the edge |
| IP protection level | IP65 front (trackball IP68) |
| Operating temperature | 0°C ... +70°C |
| Dimensions | 482,6 x 177,8 x 48 mm |
| Interface | PS2, USB |
| Country version | DE, US editional language versions upon your request |
| Colour | white (RAL9010) |
| Special function | without |
| Application | Industry, Hygiene |
| Certifcation | CE |