X50 trackball with infrared-optical scanning 50mm plastic trackball with PTFE seal
Easy to clean and disinfect X-Serie - removable ball for ease of cleaning
optional Halo backlit ring available on X25, 38 and X50 trackballs The light ring provides an excellent means of locating the trackball in low level light environments
X50 laser trackballX50
50 mm industrial plastic trackball with infrared-optical scanning for OEM installation
| Article number | X50-70023D, X50-70023D-G, X50-70021D, X50-70021D-G, X50-76023D, X50-76023D-G, X50-76021D, X50-76021D-G,TKH-TB50X, TKH-TB50XF50, TKH-TB50XF20 |
| Execution | OEM built-in module |
| Pointing device | plastic trackball |
| Technology | Infrared optics |
| Ball diameter | 50,8 mm |
| Ball material | epoxy resin |
| Enclosure material | plastic |
| IP protection level | IP68 |
| Operating temperature | 0°C ... +55°C |
| Dimensions | 73,6 x 73,6 x 57,6 mm |
| Special function | removable ball for ease of cleaning |
| Application | Industry, Hygiene , Apparatus engineering |
| Interfaces | , , |
| Certifcation | CE |