compact PC keyboard for the industrial sectorAK-4100
IndustrialKey™ - Compact industrial PC keyboard in desktop-housing
| Model | IndustrialKey™ |
| Article number | USB: AK-4100-U-W (white), AK-4100-U-B (black) PS2: AK-4100-P-W (white), AK-4100-P-B (black) |
| Surface | plastic keys |
| Execution | desktop housing, office keyboards |
| Layout | compact layout |
| Number of keys | 83 |
| Key switch technology | mechanical scissor balancing |
| Switching power | 0,58 N |
| Switch travel | 2,5 mm |
| Switching cycle | ca. 10 Mio. |
| Pointing device | without |
| Front | plastic |
| Enclosure material | plastic |
| IP protection level | IP20 |
| Operating temperature | 0°C ... +50°C |
| Dimensions | 282 x 132 x 25 mm |
| Interface | USB 1.1, PS2 |
| Country version | DE, US editional languageversions upon your request |
| Colour | white, black |
| Special function | without |
| Application | Industry, , Apparatus engineering, |
| alternative according Cherry productnumber | G84-4100LCADE-0, G84-4100LCADE-2, G84-4100LCAES-0, G84-4100LCAFR-0, G84-4100LCAFR-2, G84-4100LCAGB-0, G84-4100LCAGB-2, G84-4100LCAUS-0, G84-4100LCAUS-2, G84-4100LCMBE-0, G84-4100LCMBE-2, G84-4100LCMCD-2, G84-4100LCMCH-0, G84-4100LCMCH-2, G84-4100LCMDE-0, G84-4100LCMDE-2, G84-4100LCMES-0, G84-4100LCMES-2, G84-4100LCMEU-0, G84-4100LCMEU-2, G84-4100LCMFR-0, G84-4100LCMFR-2, G84-4100LCMGB-0, G84-4100LCMGB-2, G84-4100LCMIT-0, G84-4100LCMIT-2, G84-4100LCMPN-0, G84-4100LCMPN-2, G84-4100LCMPO-0, G84-4100LCMPO-2, G84-4100LCMRB-0, G84-4100LCMRB-2, G84-4100LCMUS-0, G84-4100LCMUS-2, G84-4100LPADE-0, G84-4100LPAEU-0, G84-4100LPAGB-0, G84-4100LPAUS-0, G84-4100LPAUS-2, G84-4100LPMDE-0, G84-4100LPMDE-2, G84-4100LPMEU-0, G84-4100LPMEU-2, G84-4100LPMUS-0 |
| Certifcation | CE, FCC, RoHS |