High-performance-Pyrometer Optris CSlaser LTOPTCSLLT
High-performance-Pyrometer
Optris CSlaser LT
| Model | High performance Pyrometer Optris CSlaser LT |
| articlenumber | OPTCSLLTSF, OPTCSLLTCF1, OPTCSLLTCF2, OPTCSLLTCF3, OPTCSLLTCF4 |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | -30°C ... 1000°C |
| Spectral range | 8 ... 14 µm |
| Optical resolution (D:S) | 50 : 1 |
| Spot size: up from | 1,4 mm |
| Response time | 150 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 4 ... 20 mA, Alarm output 0-30V / 500 mA (open collector) |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 85°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 85°C |
| Sighting scope | Double laser |
| Application | Non-metals |
| Manual | Manual Optris CSlaser series |
| Alternative product numbers | CSL-CF1, CSL-CF2. CSL-CF3, CSL-SF50, CSL-CF4 |