Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro 2MLOPTCSMA2ML
Miniature-Infrared-Thermometer
Optris CSmicro 2ML
| Model | Miniature-Infrared-Thermometer Optris CSmicro 2ML |
| articlenumber | OPTCSMA2MLSF0505, OPTCSMA2MLSF0505K, OPTCSMA2MLCF0505, OPTCSMA2MLCF0505K, OPTCSMA2MLCF10505, OPTCSMA2MLCF10505K, OPTCSMA2MLSF053, OPTCSMA2MLSF053K, OPTCSMA2MLCF053, OPTCSMA2MLCF053K, OPTCSMA2MLCF1053, OPTCSMA2MLCF1053K, OPTCSMA2MLSF056, OPTCSMA2MLSF056K, OPTCSMA2MLCF056, OPTCSMA2MLCF056K, OPTCSMA2MLCF1056, OPTCSMA2MLCF1056K, OPTCSMA2MLSF305, OPTCSMA2MLSF305K, OPTCSMA2MLCF305, OPTCSMA2MLCF305K, OPTCSMA2MLCF1305, OPTCSMA2MLCF1305K, OPTCSMA2MLSF33, OPTCSMA2MLSF33K, OPTCSMA2MLCF33, OPTCSMA2MLCF33K, OPTCSMA2MLCF133, OPTCSMA2MLCF133K, OPTCSMA2MLSF605, OPTCSMA2MLSF605K, OPTCSMA2MLCF605, OPTCSMA2MLCF605K, OPTCSMA2MLCF1605, OPTCSMA2MLCF1605K, OPTCSMA2MLSF63, OPTCSMA2MLSF63K, OPTCSMA2MLCF63, OPTCSMA2MLCF63K, OPTCSMA2MLCF163, OPTCSMA2MLCF163K |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | 250°C ... 800°C |
| Spectral range | 1,6 µm |
| Optical resolution (D:S) | 40 : 1 |
| Spot size: up from | 2,7 mm |
| Response time | 20 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 4 ... 20 mA, Alarm output 0-30V / 500 mA (open collector) |
| Thermal Sensitivity (NETD) | 40 mK |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 125°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 75°C |
| Sighting scope | LED aiming |
| Application | Metal / Ceramic, Non-metals |
| Manual | Manual Optris CSmicro series |
| Alternative product numbers | CSmi2WM-2SF40-C1, CSmi2WM-2CF40-C, CSmi2WM-2CF140-C1 |