High-performance-Pyrometer Optris CSlaser 2MLOPTCSL2ML
High-performance-Pyrometer
Optris CSlaser 2ML
| Model | High performance Pyrometer Optris CSlaser 2ML |
| articlenumber | OPTCSL2MLFF, OPTCSL2MLSF, OPTCSL2MLCF2, OPTCSL2MLCF3, OPTCSL2MLCF4 |
| Variante | integrated electronic |
| Temperature range | 250°C ... 800°C |
| Spectral range | 1,6 µm |
| Optical resolution (D:S) | 150 : 1 |
| Spot size: up from | 1 mm |
| Response time | 10 ms |
| Power supply | 5 - 30 VDC |
| Outputs | 4 ... 20 mA, Alarm output 0-30V / 500 mA (open collector) |
| Interface optional | USB |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 85°C |
| Ambient temperature electronics | -20°C ... 85°C |
| Sighting scope | Double laser |
| Application | Metal / Ceramic, Non-metals |
| Manual | Manual Optris CSlaser series |
| Alternative product numbers | CSLM-2LCF2, CSLM-2LCF3, CSLM-2LCF4 |