Compact-Infrared-Thermometer Optris CT 3MH2OPTCT3MH2
Compact-Infrared-Thermometer
Optris CT 3MH2
| Model | Compact-Infrared-Thermometer Optris CT 3MH2 |
| articlenumber | OPTCTM3H2SF, OPTCT3MH2CF, OPTCT3MH2CF1 |
| Variante | separate electronics box with programming buttons and display |
| Temperature range | 200°C ... 1500°C |
| Spectral range | 2,3 µm |
| Optical resolution (D:S) | 75 : 1 |
| Spot size: up from | 1,5 mm |
| Response time | 1 ms |
| Power supply | 8 - 36 VDC |
| Outputs | 0/4 ... 20 mA, 0 ... 5/10 V, Thermocouple J+K, Alarm output 24V / 50 mA (open collector), Relay: 2 x 60 VDC / 0,4 A optically isolated (optional) |
| Interface optional | USB, RS232, RS485, Profibus DP, Ethernet, CAN |
| Software | optris CompactConnect (Windows), IRmobile (Android) |
| Ambient temperature sensor head | -20°C ... 85°C |
| Ambient temperature electronics | 0°C ... 85°C |
| Sighting scope | without |
| Application | Metal / Ceramic, Non-metals |
| Manual | Manual Optris CT series |
| Alternative product numbers | CTM-3CF75H2-C3, CTM-3SF75H2-C3 |
!!Übersetzung fehlt!!
!!Übersetzung fehlt!!