Thermal imager Optris PI450G7 Thermal imaging solution for the glass industry
Infrared camera Optris PI450G7 Precise temperature measurements on glat glass, container glass, light bulbs, car glass and solar pannels
Line-scanner Optris PI450G7 The IR camera is used as a line-scan camera in the field of sheet glass production and offers various possibilities for documenting and controlling the process.
Infrared camera Optris PI 450 G7OPTPI450G7
Infrared camera
Optris PI 450 G7
| Model | Infrared camera Optris PI 450 G7 |
| Model IR camera | |
| Optical resolution | 382 x 288 Pixel |
| Temperatur range | 200°C … 1500°C |
| Spectral range | 7,9 µm |
| Refresh rate | 80 Hz / 27 Hz |
| Optics (FOV) | 13° x 10° / f = 41 mm 29° x 22° / f = 18,7 mm 53° x 40° / f = 10,5 mm 80° x 56° / f = 7,7 mm |
| Standard Process Interface (PIF) | 1x 0-10 V input 1x digital input (max. 24 V) 1x 0-10 V output |
| Industrial Process Interface (PIF) optional | 2x 0-10 V inputs 1x digitaler input (max. 24 V) 3x 0/4-20 mA outputs 3x relays (0-30 V / 400 mA) 1x fail-safe-relay |
| Interface | , optional USB to GigE (PoE) Interface |
| Power supply | |
| IP protection level | IP67 |
| Ambient temperature | |
| Dimensions | 46 x 56 x 90 mm |
| Software | optris PIX Connect inclusive |
| Application | Glass, Non-metals |
| Manual | Manual Optris PI series |